top of page

Zorganizowane wydarzenia związane z projektem:

Sakralność władzy
w średniowieczu
27.01.2012
 
 
 
 
 

 

Celem warsztatów z udziałem prof. Gerda Althoffa jako honorowego gościa, była dyskusja nad ożywioną ostatnio w mediewistyce światowej i polskiej problematyką sakralności władzy w średniowieczu. Dyskusja nad tym fenomenem rozpoczęła się już u początku XX wieku znamienitymi pracami F. Kerna (1914), M. Blocha (1924) czy P.E. Schramma (1928, 1930). Zaowocowała w ciągu badań epokowymi monografiami E.H. Kantorowicza (1946 i 1957), J. Le Goffa (1996) czy tomem Regalita sacra (1955). W ostatnich latach widoczny jest zwrot ku problematyce sakralności władzy, czego dowodem prace L. Körngtena (2001), F.R. Erkensa (2005) czy prace zbiorowe: Monotheistic Kingship. The Medieval Variants przygotowana przez CEU Budapest (2004), Herrscherkult und Heilserwartung pod redakcją J. Assmanna (2010), czy 45. numer tomu „Frühmittelalterliche Studien” (2011).

 

strona wydarzenia:

http://sknhuw.webd.pl/sacra_potestas/?idea,20

 

Między misją a krucjatą. Konfrontacje religijne w średniowieczu
07.06.2013

 

Od początków chrześcijaństwa zasadniczym problemem wyznawców tej religii był stosunek własnych wspólnot do wspólnot innowierczych – szczególnie w sytuacji, gdy większość społeczeństwa, w którym rozwijała się nowa wiara, uważała się za członków innych wspólnot. Przemiany czasów późnego antyku – ostateczny tryumf chrześcijaństwa i jego zrównanie z „rzymskością” oraz najazdy barbarzyńskie – postawiły tę kwestie w zupełnie nowym świetle. Z jednej strony Ojcowie Kościoła starali się dookreślić konieczne warunki przynależności do chrześcijańskiej ekumeny, z drugiej zaś rozważali stosunek do wspólnot niespełniających tych warunków. Wczesne średniowiecze kontynuuje tę refleksję, zdobywając się również na próby rozszerzania chrześcijańskiego świata poprzez działalność misyjną. Tendencje te w szczególny sposób kulminowały w czasach karolińskich. Utożsamienie państwa karolińskiego z Kościołem legitymizowało użycie przemocy w celach rozszerzania chrześcijańskiego cesarstwa. W ten sposób – od końca czasów karolińskich – w kręgu cywilizacji łacińskiej ukształtowały się dwa ekstrema całego spektrum możliwych stosunków wspólnot chrześcijańskich wobec społeczności, które z różnych względów nie mogły być nazwane chrześcijańskimi. Gościem honorowym spotkania był prof. Philippe Buc.

 

strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/646490615364567/

 

 

Zmysły w kulturze średniowiecza
04-05.04.2014

 

 

 

 

 

Jak człowiek średniowiecza postrzegał siebie jako istotę obdarzoną zmysłami? Czy widział w nich, jak chce wielu historyków (w tym koryfeusz mediewistyki - Jacques le Goff) jedynie złowrogie siły? Czy ludzkie zmysły należało poddawać opresji? Czy w średniowiecznym systemie wartości zmysłowości przypisywano pozytywne znaczenie? W jakim stopniu na antropologię wieków średnich wpływały różne systemy filozoficzne? 

Na wymienione wyżej pytania, a także wiele innych, starano się znaleźć odpowiedź podczas międzynarodowej konferencji naukowej, której celem była refleksja nad rolą zmysłów w kulturze średniowiecza. Interesowały nas nie tylko zmysły cielesne, ale także teoria zmysłów duchowych, którą podzielali liczni autorzy średniowieczni.

Okazją do debaty, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie, była nowa aranżacja Galerii Sztuki Średniowiecznej. Gościem honorowym konferencji była prof. Eva Schlotheuber. 

 

strona wydarzenia:

http://sknhuw.webd.pl/konferencja/?tematyka,20

 

 

bottom of page